Bourání předsudků

V rámci projektu Bourání předsudků, do kterého patří mj. projekt Příběh mojí rodiny, jsme uspořádali pro žáky 8.C a 9.C besedu s neslyšícími studenty z naší školy. Nejprve jsme zhlédli film Poslouchej ho! z portálu Jeden svět na školách, ke kterému se vyjadřovali žáci i pozvaní hosté. Žáci byli vhodnými metodami vedeni ke kritickému rozboru filmu a práci s vybranými pasážemi. Komunikace probíhala za asistence tlumočníka, nicméně se žáci v závěru akce naučili několik znaků z českého znakového jazyka (pozdravit, poděkovat, omluvit se). Dozvěděli jsme se, že namísto „znakové řeči“ používáme raději pojem „znakový jazyk“. Ten má navíc několik odlišností, a to i v různých krajích České republiky. Lze jej volně přirovnat k cizímu jazyku, který se učíme ve škole. Žáci naší školy využili příležitosti k seznámení a zajímavými dotazy se vyptávali také na studium a s ním spojené požadavky. Společné setkání se líbilo žákům i hostům, velké poděkování patří paní učitelce Novákové a Horejšové. Těšíme se na další podobné setkání.

Mgr. Simon Schwab